Anasayfa / Güncel / Tutsak Partizanlar: “İnşaat işçilerinin haklı ve meşru mücadelesini selamlıyoruz”

Tutsak Partizanlar: “İnşaat işçilerinin haklı ve meşru mücadelesini selamlıyoruz”

3. Havalimanı inşaatında direnişe geçen ve polis-asker saldırısına, gözaltı ve tutuklama terörüne dair bir açıklama yayımlayan tutsak Partizanlar, inşaat işçilerinin yanlarında olduklarını ifade ettiler. Tutsak Partizanlar’ın açıklaması şu şekilde;

“Kötü çalışma koşulları sebebiyle gündemden düşmeyen üçüncü havalimanı inşaat çalışmaları şimdi inşaat işçilerinin eylemleriyle gündemden düşmemektedir.

Otuz bine yakın işçinin çalıştığı inşaat şantiyesi işçileri; iş güvenliğinin sağlanması, on altı saat çalışma zorunluluğunun kaldırılması, iş cinayetlerine karşı önlemler alınması, ücretleri ve ikramiyelerin zamanında ve eksiksiz ödenmesi … gibi basit ve mütevazi taleplerle başlattıkları iş bırakma eylemi “izinsiz olduğu” gerekçesiyle jandarma ve çevik kuvvet saldırısına uğramış, yüzlerce işçi gözaltına alınmıştır.

Karakollara doldurulan işçiler, işkenceli sorgulardan, şantiyede açılan sorgu odalarında ise falakalardan, yandaş medya sayfalarında karalama kampanyalarında geçirilmişlerdir. Bu saldırılar direnişten sonra da sürmüş, kameralardan, patronlar ve polis işbirliğiyle tespit edilip gözaltına alınan işçiler tutuklanmıştır.

Ama tam bu saldırılar işçilerin AKP iktidarı ve komprador patronlar karşısındaki güçsüzlüğünü değil, AKP iktidarının ve komprador patronların işçileri karşısındaki güçsüzlüğünü göstermektedir.

İşsizler ordusunun ve ekonomik krizin ciddi baskısı altında; işsiz kalma, saldırıya uğrama, işten çıkarılma, gözaltına alınma ve tutuklanma riski bulunurken eyleme geçmek, komprador patronlara mevcut sömürü koşullarını kaybetme korkusunu yaşatma cesaretini gösteren inşaat işçilerinin haklı ve meşru mücadelesini destekliyor ve selamlıyoruz. Tutsak Partizanlar olarak inşaat işçilerinin, yanlarında olduğumuzu belirtirken, içerde, işçilerin sesi olacağımızı ifade ediyoruz.

Tutsak Partizanlar adına İsmail Yılmaz